Editörden
YENİLENEBİLİR ENERJİ YATIRIMLARINDA ATILIMLAR
Adnan Şerif YÜKSEL

     Yenilenebilir enerji ve çevre konusunda son dönemde yapılan yatırımlar ve gerçekleştirilen projeler yüzümüzü güldürdü.
     YEKA ile tanımlanan ve yenilenebilir enerji konusunda gerçekleştirilen güzellikleri görmemek mümkün değil..
     Bu dönemde gerçekleştirilen ve bizzat şahit olduğum bazı projeleri sizlerle paylaşmak istiyorum.
     Bozankaya firmasının ikinci nesil elektrikli otobüsü SILEO, kesintisiz 400 kilometre gidebiliyor.
    Sürdürülebilir ve yeşil kampüs olma yolundaki vizyonu ve uygulamalarıyla Kilyos’da bulunan Sarıtepe Kampüsü’nü bir araştırma merkezine dönüştüren   Boğaziçi Üniversitesi’nin Yenilenebilir Enerji  Teknolojileri  Araştırma Laboratuvarı’nda (BURET) enerji teknolojileri üzerine öncü araştırmalar yürütülüyor.
    ÇEDAŞ’ın  göç güzergâhı üzerinden bulunan kuşların,  Anadolu Dağ Turnaları ve Şah Kartalları’ nın enerji nakil hatlarından zarar görmemesi için başlattığı sosyal sorumluluk projesi “Göçmen Kuşlar Ölmesin”,  8. Türkiye Enerji Zirvesi’nde ‘Altın Voltaj’ ödülüne layık görüldü. 
    Yeşil Okul Projesi ve Küresel Çevre Fonu tarafından desteklenen ve kendi enerjisini üreten, yenilenebilir enerji eğitimi veren Türkiye'nin ilk lisesi Cezeri Yeşil Teknoloji Mesleki ve teknik Anadolu Lisesi açıldı.
    İzmir Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminali Türkiye'de LEED sertifikası alan ilk terminal binası oldu.
    Yeni terminalde 5 bin 200 metrekarelik fotovoltaik panel bulunan havalimanı, yılda 450 bin kilovat/saatlik elektriği güneş enerjisinden üretiyor.
    Şanlıurfa'da, GAPTAEM tarafından geliştirilen proje kapsamında sulama kanalının üstü güneş enerjisinden elektrik üretmek amacıyla panellerle kaplandı.
    TÜBİTAK MAM ile ODTÜ ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversite’si tarafından, ülkemizde güneş pillerinin verimli üretilebilmesi ve muhtemel yatırımcılara yol göstermesi için fotovoltaik değer zincirinde yer alan güneş pili, güneş paneli üretim tesislerinin farklı üretim kapasitelerinde yatırım ve işletme hesaplamaları çıkartıldı. Böylece gelecek yıllarda üretebilecekleri elektrik enerjisinin büyüklüğü hesaplandı.
    Bildiğiniz gibi; enerjide büyük ölçüde dışa bağımlı olan Türkiye’nin en önemli cari açığı enerji ithalatından kaynaklanmaktadır.
    Yenilenebilir enerji, ülkelerin enerji ihtiyaçlarını yerli kaynaklarla karşılayarak dışa bağımlılığın azaltılması, sürdürülebilir enerji kullanımının sağlanması ve enerji tüketimi neticesinde çevreye verilen zararların en aza indirilmesi açılarından son derece önemlidir.
    Sürdürülebilir, yenilenebilir bir enerji sektörünün oluşmasına katkı sağlamak üzere; üşenme, erteleme, vazgeçme prensibiyle müşteri memnuniyeti ve kalite ile bütünleşen çalışmalarımızı arttırarak devam ettireceğiz.
    Tasasız ve bol kazançlı günler dileğiyle..
 
Adnan Şerif YÜKSEL
adnanyuksell@hotmail.com