Editörden
TÜRKİYE'NİN YENİLENEBİLİR ENERJİ POTANSİYELİ
Adnan Şerif YÜKSEL

    Türkiye'de yenilenebilir enerji kaynaklarını değerlendirmek isteyen girişimcilerin teşviklerle de desteklenen güneş ve rüzgar enerjisi santrali yatırımları her geçen gün artıyor.
    Türkiye'nin yenilenebilir enerji potansiyelini değerlendirmek isteyen girişimciler, halk arasında "güneş tarlası" olarak da nitelendirilen güneş enerjisi santrali kurma çabalarını hızlandırdı.
    Girişimciler, özellikle yıllık güneşlenme gün sayısının fazla olduğu Şanlıurfa, Gaziantep, Diyarbakır gibi güneydoğu kentleri ile iç Anadolu bölgesinde        Konya ve çevresindeki kentlerde güneş enerjisi yatırımlarına yöneldi.
    Bundan 10 yıl önce, 2007 yılında rüzgâr enerjisinde sadece 146 mw olan kurulu gücümüz, bugün itibarıyla yaklaşık 48 kat artarak 7000 mw sınırına dayanmış durumdadır.  
    Geçen yıl 800 megavat olan GES kurulu gücü, yatırımlar sonucu ocak-ekim döneminde 2 bin megavatın üzerine çıktı. Lisanssız güneş enerjisi santrallerinin sayısı ise bin 42'den 2 bin 442'ye ulaştı.
    Küresel bir problem olan iklim değişikliğinden en fazla etkilenecek bölgeler arasındayız.  Çevre ve su kaynaklarının korunması ve sürdürülebilirliğini sağlamak konusunda toplumdaki farkındalığı artırmak amacıyla Avrupa Birliği ile Türkiye tarafından finanse edilen “su elçileri projesi” tamamlandı.
    Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı’nın yeni “ambalaj atıklarının kontrolü yönetmeliği”, resmi gazete’de yayınlandı.
    Zorlu Solar; Osmaniye Organize Bölgesi’nde yer alan Tosçelik ERW Boru Üretim Tesisleri’ne kurulacak dünyanın en büyük ince film solar çatı projesi için güneş paneli tedarik etti.
    Çin'in atık yemeklik yağdan üretilen biyolojik biyoyakıtlı uçağı ilk okyanuslar arası uçuşunu yaptı.
     Yenilenebilir enerjide güzel örnekler ortaya çıkaran İzmir Büyükşehir Belediyesi, 6 güneş enerji santrali daha kurmaya hazırlanıyor.
    Sanko Enerji, Manisa’nın Ahmetli Ve Salihli İlçelerinde 33 adet sondaj kuyusu açarak jeotermal kaynak arayacak.
    Denizli merkezli Bereket Enerji şirketi Türkiye'nin ilk yerli güneş paneli hücresini 2018 yılı ortasında üretmeyi hedefliyor.
    Asunim'in kurduğu 40.4 mw'lik, Türkiye'nin en büyük güneş enerjisi santrali (ges) Manisa'da devreye alındı.
    Fora Zeytin’in yüksek kaliteli zeytin ve zeytinyağı ürünlerini ürettiği fabrikasında kullandığı elektrik enerjisini, çatısına yerleştirilen güneş panelleri ile kendisi üretecek.
     Çedaş’ın göç güzergâhı üzerinden bulunan kuşların enerji nakil hatlarından zarar görmemesi için başlattığı sosyal sorumluluk projesi “göçmen kuşlar ölmesin”, 8. Türkiye Enerji Zirvesi’nde ‘altın voltaj’ ödülüne layık görüldü.
    Yenilenebilir enerji, ülkelerin enerji ihtiyaçlarını yerli kaynaklarla karşılayarak dışa bağımlılıklarının azaltılması, kaynakları çeşitlendirerek sürdürülebilir enerji kullanımının sağlanması ve enerji tüketimi neticesinde çevreye verilen zararların en aza indirilmesi açılarından son derece önemlidir.
    Tarımsal sulamada, konutlarda, kamu kurum ve kuruluşlarında, çiftliklerde ve benzeri bölgelerde güneş enerjisi kullanımı özendirilmeli ve yaygınlaştırılmalıdır.
    Sürdürülebilir, yenilenebilir bir enerji sektörünün oluşmasına katkı sağlamak üzere; üşenme, erteleme, vazgeçme prensibiyle müşteri memnuniyeti ve kalite ile bütünleşen çalışmalarımızı arttırarak devam ettireceğiz.
    Tasasız ve bol kazançlı günler dileğiyle..
 
     Adnan Şerif YÜKSEL
    adnanyuksell@hotmail.com