Editörden
GÜNEŞLENME POTANSİYELİMİZ 110 GÜN
Adnan Şerif YÜKSEL

     Türkiye’deki enerji politikaları, küresel anlamda Türkiye’yi yatırım açısından en cazip ülkelerden biri haline getirdi. Her fırsatta dile getirdiğim gibi  Türkiye, dünyanın en hızlı gelişen enerji piyasalarından birisi oldu. Son yıllarda hidroelektrik ile başlamış, 2013 yılından sonra da enerji yatırımları kamusal teşviklerle güneş, rüzgâr ve jeotermal hız kazanmıştır.
     Türkiye'de son dönemde 3 bin 500 megavatın üzerinde santral kuruldu, kurulu güç içinse 3,5 milyar dolarlık yatırım yapıldı. Güneş paneli üretici sayısı 27’yi buldu. YEKA ihalelerini kazanan firmalar, kapasite miktarını arttırmanın yanında Türkiye’de fabrika kurmak ve belirli oranda yerli üretim yapmak zorundalar.
     Türkiye'nin Güneş Enerjisi Potansiyeli Atlasına (GEPA) göre, yıllık toplam güneşlenme süresi 2.737 saat (günlük toplam 7,5 saat), yıllık toplam gelen güneş enerjisi 1.527 kWh/m².yıl (günlük toplam 4,2 kWh/m²) olduğu tespit edilmiştir.
     Türkiye, 110 gün gibi yüksek bir güneşlenme potansiyeline sahiptir ve gerekli yatırımların yapılması halinde de yılda birim metrekaresinden ortalama olarak 1.100 kWh’lik güneş enerjisi üretilebilecektir.
     Şişecam Düzcam, güneş enerjisi sistemlerinin performansında maksimum verimlilik sağlayan yüksek geçirgenliğe sahip, düşük demirli buzlu camlar ile güneş panellerinde kullanılmak üzere yeni geliştirdiğini ve  2,5 milyar dolar yatırım yaptığını söylediği Anti-Reflektif kaplamalı güneş paneli camları hakkında sektör ilgililerini bilgilendirdi.
     Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından oluşturulan “Ambalaj Bilgi Sistemi” verilerine göre 2016 yılında pazara sunulan 3 milyon 850 bin tonluk ambalaj atığının yüzde 58’sini oluşturan 2 milyon 226 bin tonu geri kazanıldı.
     Bereket Enerji, yaklaşık 25 milyon dolar yatırım ile Türkiye'nin ilk yerli güneş paneli hücresi üretim fabrikasını kurdu.
     Türkiye’de bir ilk olan EKOkredi ile yalıtım konusunda bir seferberlik başlatan iki marka 5 ilde Tekirdağ, Erzurum, Ankara, Bursa ve İzmir düzenledikleri toplantılarda 1500’ü aşkın bireye ulaştı.
     Bugüne kadar 4 bini aşkın birey ve apartman/site yöneticisine finansman sağlanan Şekerbank-Filli Boya işbirliği kapsamında, yalıtım finansmanı, masrafsız olarak sunulan EKOkredi ile 60 aya varan vade ve avantajlı faiz oranları ile karşılanıyor ve binalar Capatect uzmanlığı ile yalıtılıyor.
     Burdur’da 10 MW Kurulu kapasiteye sahip Antek Enerji, yıllık 16 milyon kWh güneş enerjisinden elektrik elde ediyor.
     Form Kolejleri’nin bu yıl hayata geçirmeyi planladığı önemli bir projesi var: “Karbon Ayak İzimizi Küçültüyoruz…” Proje çerçevesinde anaokulundan liseye kadar tüm öğrenciler çeşitli projeler ile karbon ayak izini küçültmenin yollarını arayacak, çözümler üretecek.
     Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), iklim değişikliğiyle mücadeleye yönelik finansman modelleriyle Türkiye'nin yıllık karbon salımının 12 milyon ton azalmasında önemli rol oynuyor.
     Malatya’nın Arapgir ilçesi’nde 10 MW değerinde elektrik üretimine sahip RES; Rüzgar enerjisine dayalı elektrik üretim santrali kurulacak.
     Çin devlet şirketi HT Solar Enerji "Güneş enerjisi için yapılacak ikinci YEKA ile ilgilendiklerini, 1 milyar dolarlık yatırım hesapladıklarını; Enerjisa, Zorlu ve Çalık Enerji gibi şirketlerle görüşmelerinin devam ettiğini;  bu yıl da YEKA'ya girmek istediklerini dile getirdiler. 
      Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulamaya alınan “Solar Enerjili Otobüs Durağı” Projesi çerçevesinde enerjisini güneşten alan Solar Durak geliştirildi, şehrin muhtelif noktalarına yerleştirilecek Solar Otobüs Durağı, kentte ekolojik farkındalık oluşturacak.
      Sürdürülebilir Enerji Üssü" isimli proje kapsamında İTÜ Ayazağa Yerleşkesine “Atıktan Enerji Üretim Tesisi” ve “Engelsiz Yeşil Ofis" kurulmaktadır.
      Türkiye’de inşaat sektöründe büyük bir eksikliği gidererek, binalara dayanıklılık, kalite ve konfor kazandıracak ‘Binalarda Su Yalıtımı Yönetmeliği’ ile ‘Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik’ 1 Haziran 2018 tarihi itibarıyla yürürlüğe girmiştir.
      Gensed 2018-2020 Dönemi için Gerçekleştirilen Olağan Genel Kurulunda Yeni Yönetim Kurulunu Belirledi.
      GENSED Yeni yönetim ekibine başarılar dileriz.
      Sürdürülebilir, yenilenebilir bir enerji sektörünün oluşmasına katkı sağlamak üzere;
      Üşenme, erteleme, vazgeçme prensibiyle müşteri memnuniyeti ve kalite ile bütünleşen çalışmalarımızı arttırarak devam ettireceğiz.
      Tasasız ve bol kazançlı günler dileğiyle..
 
            Adnan Şerif YÜKSEL
      adnanyuksell@hotmail.com