Editörden
GÜNEŞ ENERJİ MALİYETLERİ
Adnan Şerif YÜKSEL

Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının yaygınlaştırılmasına katkı sağlamak, yenilenebilir enerji yatırımlarına destek sağlamak, toplumun ve sektörün bilgi ve farkındalık düzeylerini yükseltmek için destek verme çabasındayız.

Yayınlanan rapora göre; Bu sene yenilenebilir enerji kullanımında rekor artış oldu, güç kapasitesi küresel ölçekte 2015’e oranla %9 artış gösterdi. Güneş panellerinde güç yüzde 47, rüzgar enerjisinde ise yüzde 34 oranında artttı.     

Türkiye, dünyada yenilenebilir enerji kaynakları açısından en zengin ülkelerden biri. Nitekim raporda Türkiye’nin adını 2016 yılında yıllık yatırım, net kapasite artışı ve üretiminde en üst 5 ülke arasında da çeşitli alanlarda görüyoruz.
Her ne kadar yenilenebilir enerji kaynakları son dönemlerde popüler hale gelse de kimi yerlerde bu kaynakların maliyetli olması, üreticilerini zor durumda bırakabiliyor.

Rüzgar enerjisine yatırım yapmak isteyenlerin sayısı arttı. Rüzgar enerjisinden, jeotermal enerjiden önemli ölçüde yararlanıyoruz.
Yapılan araştırmalar ve değerlendirmeler ışığında; 1 Megavat kurulu güç, yılda 1.7 milyon kilovatsaat elektrik üretiyor. 1 Megavat kurulu güce sahip 40 bin güneş panelini döşemek için 17-18 dönüm araziye ihtiyaç var. Böyle bir tesisin maliyeti 1 milyon euro. Yatırım için yapılan harcamanın 360 bin-400 bin eurosu güneş panellerinin bedeli.

Bugüne kadar Türkiye’de kurulu elektrik gücünün sadece yüzde 1’i güneş enerjisi üretmek için kuruldu.
Enerji Bakanlığı, güneş enerjisine geçişin yolunu açmak için önemli bir proje hazırladı.

Konya-Karapınar’da güneş panellerinin yerleştirilmesi için 17-18 bin dönümlük arazi tahsis edildi. Ana şebekeye bağlantı imkanı sağlandı.
Yatırım yapacaklardan istenen, 2 yıl içinde yatırımın tamamlanması. Yatırımda kullanılacak güneş panellerinin Türkiye’de üretimine başlanması. Üretimde ilk yıl yüzde 60, ikinci yıl yüzde 70 yerli katkı oranının gerçekleştirilmesi. Bu arada araştırma ve geliştirmeye önem verilerek, iç ve dış pazar için üretimin geliştirilmesi.

Buna karşı devlet yatırımcılardan 15 yıl süre ile elektriği kilovatı 6.99 centten satın alacak.

Türk ve Güney Kore ortaklığı ile gerçekleşecek projenin yatırım tutarının 1 milyar 300 milyon dolar olduğu belirtiliyor.
Proje tamamlandığında yılda 1 milyar 700 milyon kWh elektrik üretecek. Güneşten üretilecek bu elektrik şimdiki elektrik tüketiminin yüzde yarımı dolayında ama bu bir başlangıç.

Tunçmatik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özer’le yapılan röportajdan öğreniyoruz ki;  73 milyon dolarlık kredinin tamamı 2017 sonunda yatırıma dönüşmüş olacak ve elektrik üretilmeye başlanacak. Güneş enerjisi santralları Kütahya, Muğla, Uşak, Afyon, Karaman, Elazığ, Ankara ve Mersin’de kurulacak. Bu 8 ilden yılda yaklaşık 123 milyon kWh elektrik enerjisi üretilecek. Bu rakam 41 bin hanenin bir yıllık enerji kullanımına denk geliyor.

Sürdürülebilir, yenilenebilir bir enerji sektörünün oluşmasına katkı sağlamak üzere; üşenme, erteleme, vazgeçme prensibiyle müşteri memnuniyeti ve kalite ile bütünleşen çalışmalarımızı arttırarak devam ettireceğiz.

Tasasız ve bol kazançlı günler dileğiyle..
 
Adnan Şerif YÜKSEL
adnanyuksell@hotmail.com