İstanbul'un Trafik Sorunu 350 Elektrikli Otobüs İle Çözülecek

İstanbul'un Trafik Sorunu 350 Elektrikli Otobüs İle Çözülecek İstanbul'un Trafik Sorunu 350 Elektrikli Otobüs İle Çözülecek
   İETT Genel Müdürü Arif Emecen İstanbul trafiğini rahatlatmak amacıyla 2017 yılında alınacak 725 otobüsün 350 tanesinin elektrik motorlu olacağının bilgisini verirken duraklarda ve otobüs garajlarında yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş enerjisi kullanımına dönük projeleri olduğunu söyledi.
   İstanbul Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde 9. kez gerçekleşen TRANSİST 2016 Uluslararası İstanbul Ulaşım Kongresi ve Fuarında konuşmacılar arasında yer alan aynı zamanda İETT Genel Müdürlüğü'ne Mayıs 2016'da atanan Arif Emecen "Sürdürülebilir Şehirler İçin Ulaşımda Dönüşüm" oturumunda konuştu.
   Dünyada her alanda olduğu gibi ulaşımda özellikle de toplu ulaşımda yeni yöntemler, alternatif metotlar araştırılırken ulaşım araçlarında elektrikli araçlara dönüşümün gelişmiş ülkeler olan  Avrupa ve Amerika'da çok hızlı gittiğini dünyanın geri kalanında ise bu yönelimin çok geride kaldığını ve yavaş seyrettiğini ifade etti. İETT olarak 2017 yılı bütçesinde de daha önce olduğu gibi teknoloji yatırımlara ağırlık verildiğini ancak bu sayede çağı yakalayabileceklerini anlattı.
   İstanbul gibi bir metropolün ulaşım yükünü taşıyanların güncel gelişmeleri yakından takip etmenin vizyoner liderlik gibi özelliklere haiz olmaları gerektiğini belirtirken kendilerinin de dünya enerji trendlerini yakın takip ettiklerini çalışmalarını o yönde kanalize ettiklerini ifade etti. 2017 yılı bütçesi kapsamında alımı planlanan 725 otobüsün 350'sinin elektrikli olacağını belirtirken yenilenebilir enerjilerden sürdürülebilir çözümler elde edebilmek adına duraklarda ve garajlarda güneş enerjili çözümler üzerine projeler geliştirdiklerini de anlattı.
   İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nün (İETT) dünyadaki çevre kirliliğinin azaltılması amacıyla belirlenen egzoz salınım sınırlamalarına çok dikkat ettiğini belirtirken izlediği çevre politikalarının takdire şayan olduğunu ifade etti. 2017 yılında yaklaşık yüz adet elektrikli otobüsün hizmet vereceği tarihi yarım adada sıfır emisyonlu bölge oluşturacaklarını söyledi. İETT otobüslerinin ne kadar çevreci olduklarını anlatmak için de Avrupa normlarını sağlayan bir filoya sahip olduklarını söyledi.
   İETT Genel Müdürü Emecen İETT olarak "can" taşıdıklarının çok iyi bilincinde olduklarını ifade ederken otobüslerde yer alan kara kutu uygulaması ile kazalara sebep olma ihtimali olan her şeyi önceden tespit ederek önlem alabildiklerini kaydetti.
 

Sosyal Ağlarda Paylaşın
Yeni Sayımızı Okumak İçin Tıklayınız...

Reklam & Abone

Abonelik ve reklamlarınız için

Online Başvuru