BAKAN ALBAYRAK:''2017'DE YENİLENEBİLİR ENERJİYE ADIM ATACAGIZ''

 BAKAN ALBAYRAK:''2017'DE YENİLENEBİLİR ENERJİYE ADIM ATACAGIZ''
Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "2017'nin İlk Çeyreğinde Rüzgar Ve Güneş Enerjisinde Adım Atacağız" Dedi.
    Albayrak, "Türkiye'de yerli ve yenilenebilir kaynaklar üzerinde ciddi bir potansiyel var. Yükselerek giden bir yerlilik şartı, hücre dediğimiz modüle kadar ki kısımda yetişmiş özgüvenli tahsili mükemmel gençlerden oluşan bir yöntem uyguladık. Bana en uygun elektriği alacağız" dedi.
Bakan Albayrak, "Bugün yenilenebilirde ödediğiniz rakamın çok çok daha iyisini bulabileceğiz. Sonraki adımlarda ise 2017'nin ilk çeyreğinde aynı modeli rüzgar için yapacağız. Yoğun takip ediyoruz. Hem ucuz hem temiz enerji istiyoruz. İhale ile birlikte güneş ve rüzgar enerjisinde adım atacağız" şeklinde konuştu.
    Albayrak, "Her sene 20-30 milyon büyüyen bir sektörden bahsediyoruz. Ham madde ürün kapasitesini genişleteceğini düşünüyoruz. Güneş ve rüzgar enerjisi önümüzdeki dönemin büyüyen sektörü. Türkiye gibi dışarıda enerji kaynaklarına bağlı bir ülke için farklı senaryolarına hazır olmak gerekiyor." dedi.
    Albayrak, "Dünya Enerji Kongresi üst düzey bir görünüm sağladı. Bugüne kadar yapılanların içinde sektörün farklı alandaki paydaşlarının katıldığı diğerlerinin katılmadığı bir resim çizerken, bizim yaptığımızda petrolden doğalgaza birçok kişinin katılım sağladığı bir kongre haline geldi. Faydalı bir kongre oldu. Çok farklı toplantılar yaptık, imzalar attık. İsrail'le de haziran sonrası gelişmelerden sonra ilk görüşmemizi yaptık. İsrail gazıyla ilgili görüşmemizi yaptık." dedi.
 'HEDEFİMİZ GÜNEŞ ENERJİSİ İHRAÇ EDEN ÜLKE OLMAK'
    Güneş Enerjisi Santrali projesinde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, hedeflerinin santralde üretilecek olan enerji ile bölgedeki tüm güneş enerjisi taleplerini karşılamak olduğunu söyledi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak Güneş Enerjisi Santrali projesinde konuştu. Albayrak "Bu proje ile sadece iç piyasada değil bölgedeki tüm güneş enerjisi taleplerine ihraç eden bir ülke olmasıdır" dedi.
     Fabrika kurma yerli üretim ve teknolojinin yerelleştirmesi konusunda Ar-Ge şartıyla Türkiye'de bir ilk olacak. Ar-Ge'de 5 farklı konuda 15 yıl süreyle zorunluluk getiriyoruz. Asgari yüzde 80 yerli mühendis getirerek bunun yerelleşmesini sağlayacağız. Zehir gibi mühendislerimiz var.
Türkiye bu teknolojinin hakkıyla yerli üretimin önünü açacak. Fabrikalar kurulacak. 15 yıllık alım garanti süresi boyunca üretimin sürenin içinde olduğu hızlı üretime geçmenin teşvik edileceği 15 yıllık plan ile 2018-2019'u bulmadan yerli üretime geçecek bir süreçten bahsediyoruz. Bu projede amaç yerlileştirme. Yerlilik şartı arıyoruz. Sanayi anlamında gelişmiş birçok sektörün, yan sanayiler açısından da gelişmesini bekliyoruz.
    Kurulumda asgari 700, argede 100 asgari, toplamda bu ihaleyle asgari en az yerli tedarikle 1.000 kişiye istihdamdan bahsediyoruz. Türkiye için bu ihale enerji çeşitlendirme, istihdam açısından bir ilk proje olacak. Burada 3 kritik amaç hedefliyoruz.
    Enerji maliyetlerin düşmesi çok önemli bir imkandır. Katma değerli teknolojilerin Türkiye’mizde artması, Türkiye'nin rekabetçi ortamı için önemli bir anlam ifade ediyor. Bölgedeki özellikle güneş yatırımları talep çerçevesi içinde bu stratejiyle buna şahit olacağız inşallah.
Bu anlamda enerji paneli ihraç eden bir ülkeye, ticaret hacmini genişleten bir ülkeye dönecek inşallah. 
 

Sosyal Ağlarda Paylaşın
Yeni Sayımızı Okumak İçin Tıklayınız...

Reklam & Abone

Abonelik ve reklamlarınız için

Online Başvuru