ÇATI ÜZERİNE MONTE EDİLMİŞ DÜNYANIN EN BÜYÜK 5 SANTRALİNDEN BİRİSİ MERSİN'E KARULUYOR

ÇATI ÜZERİNE MONTE EDİLMİŞ DÜNYANIN EN BÜYÜK 5 SANTRALİNDEN BİRİSİ MERSİN'E KARULUYOR

Şişecam Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman,
çatı üzerine monte edilmiş güneş enerji santralleri arasında dünyadaki en büyük 5 projeden birinin Mersin'de kurulacağını söyledi.
Şişecam Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman, Mersin'deki düzcam fabrikalarının çatısına 6 megavat gücünde güneş enerjisi santrali kuracaklarını belirterek, "Bu yılın ilk çeyreğinde montaj çalışmalarının başlaması planlanıyor. Montaj tamamlandığında çatı üzerine monte edilmiş santraller arasında dünyadaki en büyük 5 projeden biri olacak. Böylece fabrikamız yenilebilir enerjiden elektrik üretecek." dedi.
Şişecam Topluluğu'nun, üretim kapasitesi açısından dünyada cam ev eşyasında en büyük 3'üncü, düzcam ve cam ambalajda ise en büyük 5'inci üretici olduğunu, kimyasallar alanında ise dünyanın en büyük 10 soda üreticisinden biri olan Şişecam'ın aynı zamanda krom kimyasallarda dünya lideri konumunda bulunduğunu belirten Kırman, topluluk olarak yılda 4 milyon tonun üzerinde cam, 2 milyon tonun üzerinde soda külü ve 3,5 milyon tonun üzerinde endüstriyel ham madde üretimi gerçekleştirdiklerini bildirdi.
252 megavat kurulu güce sahip olan Mersin Kojenerasyon Santrali ise Soda Sanayii AŞ bünyesinde faaliyet göstermektedir. Soda külü üretim prosesinin ihtiyaç duyduğu sürekli ve yüksek miktardaki buharın yarattığı sinerji sayesinde santralimiz yüksek termik verimliliğiyle ülkemizin işletmedeki en büyük kojenerasyon santralidir."
"ŞİŞECAM ENERJİ'NİN FAALİYETLERİNİ BULUNDUĞUMUZ HER COĞRAFYAYA YAYMAYI AMAÇLIYORUZ"
Ahmet Kırman, ana faaliyet alanlarında dünyanın en büyük 3 üreticisinden biri olma vizyonları doğrultusunda, enerji maliyetlerinin azaltılması ve enerji sistemlerinin optimizasyonunun Şişecam'ın rekabet gücüne önemli katkı sağladığını, topluluğun enerji üretim ve tüketim büyüklüğünü tek elden yönetebilmek amacıyla 2014'te Şişecam Enerji AŞ'yi kurduklarını, bu şirketin faaliyetlerini bulunduklarını her coğrafyaya yaymayı amaçladıklarını kaydetti.Fabrikalarındaki atık ısıdan elektrik ürettiklerini anlatan Kırman, şunları kaydetti:
"Özellikle cam faaliyet alanındaki doğal gaz ısıtmalı ergitme fırınları atık ısının geri kazanılması için önemli fırsatlar yaratmaktadır. Bu anlamda 2013 yılından bu yana 30 milyon avro yatırım ile 4 fabrikamızda atık ısıdan elektrik üretim tesisi kurduk ve 16,5 megavat kurulu güce ulaştık. Enerji geri kazanım projelerinin genişletilmesi için diğer fabrikalarımızda da fizibilite çalışmaları yürütüyoruz. Atık ısıdan elektrik üretiminin mümkün olmadığı fırınlarımızda ise atık ısı kazanları sayesinde sıcak su ve ısınma ihtiyacı ek bir enerji tüketmeden karşılanıyor. Enerjinin verimli kullanımına yönelik projelerimiz de hız kesmeden devam ediyor. 3 yıllık süreçte fabrikalarımızda 859 adet yüksek güçteki motoru çok daha verimli motorlarla değiştirdik. Bu sayede yıllık enerji tasarrufumuzun 16 milyon kWh olmasını öngörüyoruz. Ayrıca, bu konuda gerçekleştirdiğimiz teknolojik global iş birlikleri sayesinde, IE5 standardındaki dünyanın en verimli motoru, ilk kez Şişecam fabrikalarında saha denemesine tabi tutulmakta. Süreçler tamamlandığında bu motorları da fabrikalarımızda devreye almayı planlıyoruz.
 Mersin'deki düzcam fabrikamızın çatısına 6 megavat gücünde güneş enerjisi santrali kuruyoruz. Bu yılın ilk çeyreğinde montaj çalışmalarının başlaması planlanıyor. Montaj tamamlandığında çatı üzerine monte edilmiş santraller arasında dünyadaki en büyük 5 projeden biri olacak. Böylece fabrikamız yenilebilir enerjiden elektrik üretecek."
"BİNALARDAKİ ISI KAYIPLARININ YÜZDE 30'U YALITIMSIZ PENCERELERDEN KAYNAKLANIYOR"
Kırman, sözlerini şöyle sürdürdü:"Üretilen camların geçirgenlik değerlerinin yüksek olması güneş enerjisi sistemlerinin verimliliğine katkı sağlamaktadır. Yüksek performanslı anti-reflektif (AR) kaplama ile cam yüzeyindeki yansıma kaynaklı ışınım kayıpları minimize edilerek daha çok ışığın güneş hücrelerine ulaşması sağlanmakta, böylece güneş panelleri daha fazla elektrik üretebilmektedir. Söz konusu AR kaplamalı güneş paneli camlarını yoğun Ar-Ge faaliyetleri sonucu 2015 yılında geliştirerek pazara sunduk. Böylece Türkiye'de güneş paneli üreticilerinin en son teknoloji ürünü camları kullanarak maksimum performansta ve dünya standartlarında panel üretimi yapmalarının da önü açılmıştır. İlave ışık geçirgenliği sunarak gün ışığından maksimum fayda sağlayan AR kaplamalı ürünlerimizle, güneş ışığı girişi yüzde 95 seviyesine kadar yükseltiliyor, güneş panelleri daha fazla elektrik üretebiliyor. Böylece panellerin performansı artırılarak panellerden maksimum verimlilik elde edilmiş oluyor. Otomotiv camlarına yönelik olarak ise güneşin ısı ve ışık etkisini azaltma, ayrıca camları hafifletme çalışmalarımızla otomotivde yakıt ve enerji tüketiminin azaltılmasına katkıda bulunmayı amaçlıyoruz."
"CAM, YÜZDE 100 VE SONSUZ KERE DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR"
 Camın geri dönüşürken hiçbir kalite kaybına uğramadığını belirten Kırman, "Bir adet cam şişe üretmek için girdi olarak bir adet cam şişe atığı kullanmak yeterlidir. Bir adet cam şişeyi geri dönüştürerek bir bilgisayarı 25 dakika, bir televizyonu 20 dakika çalıştırmaya yetecek kadar da elektrik tasarrufu sağlamak mümkün." dedi.
Kırman, "Cam Yeniden Cam" projeleri kapsamında, 22 ilde 145 ilçe belediyesiyle iş birliği geçekleştirdiklerini, 16 bin 700 cam kumbarasının belediyelere hibe edildiğini, 220 binin üzerinde ilköğretim öğrencisine farkındalık eğitimi verildiğini ve farkındalık aktiviteleriyle 2,5 milyon kişiye ulaşılarak cam geri dönüşümünün öneminin anlatıldığını bildirdi.
Kırman, "Önümüzdeki 5 yıllık dönemde cam geri dönüşüm oranının yüzde 19'dan yüzde 45 seviyesine, geri dönüşen cam miktarının ise 3 katına çıkartılmasını hedefliyoruz. Sürdürülebilir bir cam geri dönüşüm sistemi inşa edilmesiyle sera gazı etkisi yaratan karbon salımı azalacak, sağlanacak enerji tasarrufuyla da ülke ekonomisine yapılan katkı katlanarak artacak." dedi. 


 

Sosyal Ağlarda Paylaşın
Yeni Sayımızı Okumak İçin Tıklayınız...

Reklam & Abone

Abonelik ve reklamlarınız için

Online Başvuru