Türkiye'nin en büyük güneş tarlası DENİZLİ'de

  Türkiye'nin en büyük güneş tarlası DENİZLİ'de Türkiye'nin en büyük güneş tarlası DENİZLİ Serinhisar’a bağlı Ayaz Köyü’ne Türkiye’nin en büyük güneş enerji santralı kuruldu. Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Hüseyin Erikoğlu’nun yaptığı Renoe Enerji’ye ait Renoe Ayaz Santralı, 500 kWp güçle güneş enerjisinden elektrik üretecek.
1 milyon euro yatırımla tarıma elverişsiz 10 bin metrekarelik alanda bin 818 güneş paneli kullanılarak oluşturulan santral, Vali Abdülkadir Demir, Belediye Başkanı Osman Zolan, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, İl Emniyet Müdürü Zeki Bulut’un da katıldığı törenle açıldı.
Vali Demir, “Denizli ve Türkiye açısından tarihe tanıklık ediyoruz. Güneş enerjisi konusunda ne kadar çok başarılı olabilirsek, bu inanılmaz kaynağı çok daha iyi değerlendirmiş olacağız. Ancak yapmamız ve katetmemiz gereken çok aşama var. Bu, bir başlangıç bizim için. Denizli ileride bu güneş panellerini üretebilecek kent olacak. Tekstil ve sanayi şehri olan Denizli artık enerjide de Türkiye’nin en önde kentlerinden biri olacak” dedi.
Başkan Zolan, Türkiye’nin cari açığının en önemli bölümünü enerji giderlerinin oluşturduğunu belirterek, “Erikoğlu Ailesi’ni böylesine önemli bir yatırım yaptıkları için kutluyorum” diye konuştu.
Santralın alanında Türkiye’de yerde kurulu en büyük tesis olduğunu kaydeden Erikoğlu da, “Türkiye, yenilenebilir enerji alanında Avrupa’dan daha iyi potansiyele sahip” dedi.
 Uludağ Üniversitesi ve Almanya Stuttgart Üniversitesi enerjikonusunu masaya yatırdı.
    Bursa Uludağ Üniversitesi (UÜ) Enerji Topluluğu, aldığı davet üzerine, Stuttgart Üniversitesi Termodinamik ve Isı Mühendisliği (ITW) Enstitüsü'nde yapılan ortak çalıştayda, enerji konusu ele alındı. Çalıştayda; UÜ Enerji Topluluğu üyesi Fevzi Ayar, Alaaddin Koç, Aykut Yiğitoğlu ve Güray Burhan tarafından 'Sürdürülebilir Yaşam ve Çevre' başlıklı İngilizce sunum yapıldı. Enerji topluluğu tarafından gerçekleştirilen sanayi destekli Ar-Ge projeleri ve topluluk bünyesinde yürütülen bilimsel faaliyetler tanıtıldı. Özellikle 'Uludağ Üniversitesi Güneş Evi' projesi, katılımcılar tarafından büyük ilgi gördü.
    Topluluğun kurucu danışmanı Dr. Bilsay Pastakkaya da 'Işık Doğudan yükselir-alternatif enerji arayışında' başlıklı sunumda Uludağ Üniversitesi bünyesinde enerji alanında yürütülen ve yakın gelecekte gerçekleştirilmesi planlanan çalışmalar tanıtıldı.
    Sunumda; ayrıca Uludağ Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi (BAP) tarafından desteklenen Konutsal Güneş Enerjisi Kaynaklı Absorbsiyonlu Soğutma ve Isıtma Uygulamaları projesinin sonuçları da paylaşıldı.
    Almanya'nın enerji konusundaki en büyük enstitülerinden olan IUTA Enerji ve Çevre Teknolojileri Enstitüsü ile ortaklaşa yürütülen Orhangazi bölgesinde tarımsal soğutma maliyetlerinin düşürülmesi amacıyla Resorbsiyonlu soğutma teknolojisinin kullanımının araştırılması projesi büyük ilgi uyandırdı.
    Proje yürütücülüğü Dr. Bilsay Pastakkaya tarafından yapılacak olan ve Uludağ Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi tarafından desteklenmesi planlanan projede, IUTA Enerji ve Çevre Teknolojileri Enstitüsü bilim insanları ile birlikte çalışılacak. Proje, yenilenebilir enerji kaynaklarının tarımsal soğutma uygulamalarında kullanımı konusundaki ilk örnek çalışma olacak.
    Stuttgart Üniversitesi Termodinamik ve Isı Mühendisliği Enstitüsü adına söz alan Dr. Stephan Fıscher, akademik seviyede 2 üniversite arasında gerçekleştirilecek ortak çalışmaların büyük önem arz ettiğini vurguladı.

    Uludağ Üniversitesi Enerji Topluluğundan Dr. Bilsay Pastakkaya ise UÜ bünyesinde enerji alanında yürüttükleri Türk-Alman ortaklı araştırma çalışmalarının geldiği noktaya dikkat çekti.

Sosyal Ağlarda Paylaşın
Yeni Sayımızı Okumak İçin Tıklayınız...

Reklam & Abone

Abonelik ve reklamlarınız için

Online Başvuru