YEKA İHALESİ SİEMENS-TÜRKERLER-KALYON OGG'NİN
     Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalesini 3.48 dolar sent/KWH ile Siemens-Türkerler-Kalyon OGG kazandı.
      Enerji Bakanlığı’nın, Türkiye’de kurulu rüzgar enerjisi üretim kapasitesini yüzde 17 artıracak olan ve yatırım tutarı 1 milyar dolar olarak hesaplanan 1,000 megawatt (MW) gücünde rüzgar santrali kurulum ve türbin üretimi projesinin ihalesi sonuçlandı. 8 firma ile başlayan ve 5 firma ile açık eksiltmeye gidilen ihalenin büyük bir bölümü Siemens-Türkerler-Kalyon ve MingYang-İlk İnşaat arasında geçti. İhaleyi kıran kırana 30 tur süren bir mücadelenin ardından 3.48 dolar sent/KWH ile Siemens-Türkerler-Kalyon OGG kazandı.
TÜRK EKONOMİSİNE GÜVENİ GÖRDÜK   İhalenin ardından açıklama yapan Türkerler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker, "Ortaklarıma çok teşekkür ediyorum. Bu ihalede ülkeye duyulan güven ve aşırı yabancı katılımı çok önemliydi. Türk ekonomisine güveni gördük. Dersimizi çok iyi çalıştık ve ülkemiz adına çok başarılı bir sonuç ortaya çıktı. Siemens gibi bir ortağımızın olması bize güç verdi. Onlar da elini taşın altına koydu ve fedakarlık yaptı. Siemens'in teknolojisi çok yüksek ve bu rakamlara inebildik. Yerli üretim yüzde 65 olacak, yurtdışından gelecek yüzde 35'lik bölümün finansmanı yabancı bankalardan, diğer kısmı ise yerli bankalardan sağlanacak" dedi. 
1 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM YAPILACAK    Rüzgar YEKA’sı yarışmasını kazanan Türkerler, Siemens, Kalyon konsorsiyumu 1 milyar doların üzerinde rüzgar tesisi yatırımı yapacak. Konsorsiyum 100 milyon doların üzerinde yatırım maliyeti olan bir rüzgar türbin fabrikası kuracak. Fabrikada her biri en az 2,3 megavat gücünde yerli rüzgar türbini üretilecek. Konsorsiyum, kanat, Jeneratör tasarımı, malzeme teknolojileri ve üretim teknikleri, yazılım ve yenilikçi dişli kutusu alanlarından en az üçünde toplam 5 alanda 10 yıl boyunca Ar-Ge çalışması yapacak. Ar-Ge çalışmaları için her yıl 5 milyon dolarlık bütçe ayrılırken, yüzde 80’i yerli mühendislerden oluşan 50 teknik personel ile Ar-Ge faaliyetleri yürütülecek. Fabrikanın kurulum süresi, sözleşme imzalama tarihinden itibaren 21 ay, projenin lisans süresi 30 yıl olacak.
     İhalede yarışan 8 konsorsiyum şöyle:
Vestas (Danimarka) - Enerjisa
Siemens (Almanya) - Türkerler- Kalyon
Enercon (Almanya) - Polat Enerji - Limak Enerji
Nordex (Almanya) - İklim El.- MKS Marmara - Zorlu Enerji
Senvion Rüzgar (Almanya) - IC İçtaş Enerji
Goldwind (Çin) - Akfen Holding - Beyçelik
GE (Amerika) - Fina Enerji
MingYang (Çin) - İlk İnşaat
     Projenin uygulanacağı 5 bölge ise şöyle;
Kayseri - Niğde-Sivas
Edirne - Kırklareli - Tekirdağ
Ankara - Çankırı - Kırıkkale 
Bilecik - Kütahya – Eskişehir
     Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, sonuçlanan YEKA ihalesi hakkında açıklamalarda bulundu. Albayrak, ihalenin bir dünya rekoru fiyatla gerçekleştiğini belirtti. Türkiye-Almanya ilişkilerine de değinen Albayrak, "Türkiye'de herşeyin en iyisini ortaya koyacağız" dedi.
     Albayrak, Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalesinin ardından yaptığı açıklamada, bakanlığa geldikleri ilk günden beri çok yoğun bir mesai ortaya koyarak bir milat olan bu ihale sürecinin bu kadar başarılı geçmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.
     Albayrak, nisanda açıkladığı Milli Enerji ve Maden Stratejisi kapsamında yapı taşlarından biri olan ve güneş YEKA projesiyle atılan adımın ikincisi olarak rüzgar YEKA ihalesinin gerçekleştirildiğine değinerek şöyle konuştu: "Bugün, dünyadaki en büyük 10 rüzgar üreticisinin 8'inin katılımıyla, tamamen açık, şeffaf ve çok kıyasıya bir rekabetin olduğu bir ihale süreciyle yeni bir dönemi başlattık. Bunun en önemli adımlarından bir tanesi, düne kadar rüzgarda yerli katkı payıyla kilovatsaat başına 10.3 dolar/cent alım maliyeti, tarihi bir rekorla bugünkü ihalede kilovatsaat başına 3.48 dolar/cente düşerek, bir dünya rekoru fiyatla gerçekleşti. Ben bundan, milletim adına, ülkem adına gurur duyuyorum."

              
      Türkiye'nin bu ihaleyle sadece maliyetlerini düşürmediğini, bu ihalenin Türkiye’nin bir enerji üssü olma noktasında ve sadece enerji kaynakları, maliyetleri açısından değil, teknolojileri açısından da bir merkez olması noktasında çok önemli bir adım olduğuna değinen Albayrak: "Türkiye, tıpkı güneşte olduğu gibi bugün rüzgar ihalesinde de hakikaten çok önemli noktadır bu. Yüzde 65 yerlilikle ve 10 yıl asgari Ar-Ge yatırım şartıyla artık yaklaşık bir rüzgar türbinindeki 8 bin küsür endüstriyel parçanın kırılımları ile birlikte yüzde 65'inin Türkiye’de üretilmesiyle, tedarikçisinden yan sanayicisine ve endüstrisine kadar çok büyük bir teknoloji üretim üssü olma noktasında adım atmıştır. Bu açıdan bakıldığında bunun yanında Yaklaşık 12 şehrimizde toplam yapılacak rüzgar türbini yatırımıyla 1 milyar doların üzerinde bir yatırımı da bugünkü küresel resimde Türkiye’ye kazandırılmıştır. Biliyorsunuz güneşte hedefimiz 2018 yılı bitmeden Türkiye’de ilk yerli üretim güneş panellerini devreye almaktı. Bugün neticelenen ihalemiz sonrasında, imzaları attıktan sonra en kısa süre hedefiyle birlikte 2019 başına kadar yerli üretim rüzgar türbinlerimizi sisteme dahil edeceğiz.“

     Bu yatırımın en kısa sürede devreye alınması için bakanlık olarak tüm desteği vereceklerini vurgulayarak, rüzgar YEKA projesiyle yılda yaklaşık 1.5 milyon ton karbon salınımının önleneceği bilgisini aktaran Albayrak şunları kaydetti: "Bugün, ortaya çıkan sonuç, Türkiye-Almanya ilişkilerine önemli bir katkı yapacağının da göstermiştir. Bugünkü ihale, Alman teknolojisi ve yatırımı ile birlikte Siemens firmasının kazanması ile neticelendi.  Ortaya çıkan sonucun Türkiye - Alman ilişkileri açısından bölgeye ve dünyaya önemli bir mesaj olduğunu düşünüyorum.”