Ankara'nın Eryaman İlçesi'nde eğitim vermeye başlayan lisede, elektrik ve ısınma için kullanılan enerji, güneş ve rüzgardan sağlanıyor. Yine enerji verimliliği yüksek mekanik ve havalandırma stratejileri uygulanarak, enerji tasarrufu oluşturuluyor. Çatısında güneş sistemleri bulunan okulda, sıcak su solar termal sistemlerle sağlanırken, lisede normal bir okul binasına göre, yüzde 70 enerji tasarrufu sağlanıyor.  
     Ayrıca gelişmiş arıtma kapasitesine sahip sulama sistemleriyle de atık su ve yağmur suyunun geri dönüşümünden yüzde 70 oranında verimlilik sağlanıyor. Yenilenebilir enerji kaynağı olarak solar elektrik sistemi ve rüzgar türbininin bulunduğu yıllık toplam enerji ihtiyacının yüzde 80'ini bu kaynaklardan karşılayacak okul, enerjinin daha verimli kullanılması ve enerji tüketiminden kaynaklanan sera gazı salınımlarının azaltılması amacıyla tasarlandı. 
     Geçtiğimiz günlerde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından açılışı gerçekleştirilen Cezeri Yeşil Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin müdürü Ebubekir Aktepe, okulun özellikleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. “Yenilenebilir enerji teknolojileri alanında eğitim aldıkları için bu alanın tüm özellikleri okulumuzda sergilenmektedir. Güneş, rüzgar enerjisi ve buna benzer yenilenebilir enerji alanları okulumuzda mevcut. Okulumuzda 69 öğrencimiz var, enerji belgesi alarak mezun olacaklar" 
      Aktepe, "Okulumuzda yeşil çatı uygulaması var. Burada (okulun çatı kısmı) 'güneş bacası' cihazımız var. Tabi 'güneş bacaları' güneşi takip ederek, güneşin olduğu saatlerde sınıflarımızı, atölyelerimizi ve spor salonunu doğal aydınlatma sağlayarak enerji tüketimimizi minimize ediyoruz. Ayrıca güneş panellerimiz sayesinde ürettiğimiz elektriği kendi okul sistemimizde kullanıyoruz. Okulumuz yüzde 80 anlamında kendi enerjisini sağlamakta. Yine rüzgar gülümüz var. Rüzgar gülümüz hem eğitim amaçlı hem de 20 kw enerji üretimi sağlamaktadır" diye konuştu.