Türkiye'nin En Büyük Güneş Enerjisi Santrali, Konya Kızören'de Açıldı.
     1969 yilindan beri Türkiye'nin enerji çözümleri markası Olarak Hizmet eden Tunçmatik'in Yan Kuruluşu Powergie Tarafından, 144 dönümlük alana 8 MW Bulunan Konya Kızören'de Türkiye'nin gücünde En Büyük güneş enerjisi santrali Kuruldu. Hizmete giren güneş enerjisi santrali, Yılda 6936 ton karbon 13.600.000 kWh enerji üretecek engelleyerek salınımını.
     13.000.000 USD yatırımla gerçekleşen proje, Tunçmatik-Powergie Tarafından Gaziantep'li Baycan Yapı firması adına Insa Edildi Akleasing A.Ş. Tarafından FINANSE havale. 4 ay gibi rekor Bir surede tamamlanan santral, 30 yıl Endüstriyel ömre ettik Maksimum Paket verimliliğe Göre tasarlandı.

         Powergie, Türkiye'nin En Büyük projesine İmza Atmanın gururunu Yaşıyor.
     Tunçmatik-Powergie Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mehmet Özer, Konuyla Ilgili Olarak şu sözleri dile getirdi; "Türkiye'nin En Büyük güneş enerjisi santrali projesine imza atmış olmak bizleri gururlandırıyor. Türkiye güneş enerjisi KONUSUNDA önemli Diğer Bir potansiyele Sahip ziyaretinde bu potential YATIRIMA dönüştürmenin Önemi Büyük. Ülkemizde Elektrik üretiminin En Büyük kaynağının doğalgaz oldugunu düşünürsek, Konya güneş enerjisi santrali üretmiş Olduğu Elektriğin Karşılığı Kadar doğalgazın ithalatını engelleyerek, milli yakit güneşten faydalanmamızı sağlayacak AYRICA cari açığın azaltılmasına katkıda ziyaretinde bulunacaktır.
     Santralin yatırımcısı Baycan Yapı firmasının Türkiye'nin temiz'ait Geleceği ziyaretinde Ekonomik Gelişimi Açısından son Dereceli Önemli olan bu yatırımda iş ortağı Olarak bizleri Tercih etmesinin haklı gururunu Yaşiyoruz. Tunçmatik-Powergie'e güven bu sağlam iş birliği Için sonsuz teşekkürler ettik duydukları. "
     Santralde 30,800 adet güneş paneli, 160 adet 50 kW gücünde invertör, 8 adet 1250 kVA gücünde trafo kullanıldı.
Türkiye'de güneş enerjisinin önemini bilen ziyaretinde özellikle güneş enerjisi tesislerinin Üretim açılmasında özenli görev bilinciyle hareket eden Powergie, güneşten elektrik enerjisi üretiminde Japonya'dan, Almanya'dan ziyaretinde bu Konuda öncü birçok ülkenin ÖNDE gelen firmaları ile iş Ortaklıkları yaparak ülkemizde profesyonel Tesisler kurmaya devam ediyor.
      Powergie Hakkında: Powergie 1969'dan bu güne enerji çözümleri Üreten Tunçmatik Grubunun güneş enerji çözümleri Üreten şirketidir. 100'ü aşkın çalışanı Tunçmatik, Türkiye'nin 7 Coğrafi Bölgesinde Ofisleri, yurt sathında 58 teknik servis merkezi, 22 Ülkeye yayılan İhracatı ile Türkiye'nin ÖNDE gelen enerji çözümleri firmasıdır. Gerek Yurtiçi gerek Yurtdışında Ürün tasarımları ile birçok ödül Kazanan Tunçmatik, AYRICA Deloitte Tarafından 6 ziyaretinde Yıldır üst üste Türkiye'nin En Hızlı Büyüyen ilk 50 teknoloji Şirketi Arasında gösterilmektedir.
Web: www.powergie.com

     Tunçmatik Hakkında: Tunçmatik, Başta kesintisiz Güç Kaynakları (KGK) olmak Üzere Geniş Ürün yelpazesiyle Türkiye pazarında öncü pazar belirleyicisi 46 ziyaretinde Yıllık Bir enerji çözümleri firmasıdır. Tunçmatik, 100'ü aşkın çalışanı, Türkiye'nin 7 Coğrafi Bölgesinde Ofisleri, yurt Genelinde 58 teknik servis merkezi, 22 Ülkeye yayılan İhracatı ile Türkiye'nin ÖNDE gelen enerji çözümleri markasıdır.  Web: www.tuncmatik.com