​      Rüzgar Enerjisi sektörünün önde gelen organizasyonu 6. Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi (TÜREK2017) Ankara’da başladı.
1-2 Kasım 2017 tarihlerinde Ankara JW Marriot Otel’de gerçekleştirilen 6. Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi'nde (TÜREK2017)  iki gün boyunca rüzgar enerjisi ile ilgili tüm konular ayrıntılarıyla ele alındı.
     Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, Kongre'nin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’de rüzgar enerjisi özellikle son beş yılda çok hızlı bir gelişim gösterdiğini belirterek, bundan sonra da sektörün önünün açık olduğunu, rüzgar endüstrisinin de geliştiğine dikkat çeken Ataseven, sektörün beklediği geriye kalan ihalelerin yapılması, ikinci YEKA hazırlıklarını heyecanla beklediklerini kaydetti.
    Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, Türkiye'nin 15 yıllık büyüme hikayesinde enerji sektörünün aslan payına sahip olduğunu ifade ederek, "Son 15 yılın yaklaşık yüzde 6'lık Türkiye ekonomisi büyümesine, yüzde 7'lik enerji sektörü büyümesini eklediğinizde, Türkiye'nin ne kadar büyük bir başarı ortaya koyduğunu görebiliyorsunuz" değerlendirmesinde bulundu.
        RÜZGARDA SÜRPRİZİ BOL BİR YIL GELİYOR
     Türeb’in 6.’sını düzenlediği TÜREK organizasyonunda  “YEKA'da sürpriz adımlar geliyor" diyen Enerji Bakanı Berat Albayrak, 2018 yılında YEKA'da, özellikle rüzgar lisansı için şaşırtıcı hamleler gerçekleştireceklerini söyledi. EPDK Başkanı Yılmaz ise yıl sonundan önce yeni RES lisans yarışmaları yapılacağını açıkladı.
     Piyasaları şaşırtmaya devam edeceğiz   Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, kongrede yaptığı konuşmada Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizmasının (YEKDEM) 2020 yılında sona ereceğini belirterek, "İlk ağızdan söylüyorum, 'hayır' devam etmeyeceğiz. O günün koşullarında ciddi katkı yaptı ancak miadını doldurdu. Tüm paydaşları tatmin eden bir model ortaya koymadığınız sürece bu model sürdürülebilir değildir. Yatırımcıyı, tüketiciyi, endüstriyi, kamuyu, hepsini eşit anlamda tatmin etmeli ki sürdürülebilir olsun. Yoksa bir süre sonra bir başkası gelir bu modeli durdurur" diye konuştu.
    YEKA modelinin uygulanmaya devam edeceğini kaydeden Bakan Albayrak şöyle dedi: "2018'de sürpriz bazı adımlarla, rüzgarda özellikle, YEKA'lar devam edecek. Güneşte dünyanın en büyük ihalesini yaptık, hakikaten çok başarılıydı. Rüzgarda da güneşte de aynı şekilde seneye farklı sürpriz adımlarla devam edecek. Bundan hiçbir şekilde geri adım atmayacağız. Gelişme anlamında piyasaları şaşırtmaya devam edeceğiz."
    Türkiye'nin enerji sektöründe iç piyasada maksimum rekabeti sağlamak zorunda olduğunu vurgulayan Bakan Albayrak: "Bu şartlar ne kadar rekabetçi ve başarılı bir şekilde tesis edilirse o kadar büyük firmalar, dünyada rekabet eden köşe başı kurumlar ortaya çıkarırsınız. Türkiye bu alanda, rüzgar enerjisi noktasında çok ciddi bir başarı hikayesi, kapasitelerin devreye alınması anlamında özellikle önemli adımlar atmaya devam edecek. Daha şeffaf, daha rekabetçi daha liberal bir piyasa, kazan-kazan-kazan resminin ortaya çıktığı güzel bir resim ortaya koyacağız." Dedi.
    Yeni RES yarışmaları yılbaşından önce   Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz da TÜREK'teki konuşmasında, geçtiğimiz bahar aylarının sonunda gerçekleştirilen 710 MW'lik kapasite için gerçekleştirilen rüzgar lisans yarışı ihalelerinde 18 projenin lisanslandırıldığını hatırlattı. Yılmaz, kalan 31 bölge için de yılbaşından önce ihalelerin tamamlanacağını söyledi. Bu açıklama, 2300 MVV'ye yakın kapasite için yeni rüzgar lisans yarışmalarının bu yıl içinde tamamlanacağı anlamına geliyor.
     Yabancı Yatırımcılar Eksi Fiyata Temkinli Yaklaşıyor  Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği WindEurope CEO'su Giles Dickson, rüzgar ihalelerindeki negatif fiyat tekliflerinin bir yönüyle başarı olduğunu ancak rekabet ve tedarik zinciri gelişimi açısından dikkatle değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca basit izin ve ruhsat sisteminin olmasının gerekliliğini dile getiren Dickson, proje geliştiriciler için tek elden bu işlerin yapılmasının çok önemli olduğunu ve yatırımcının önünü görebildiği ölçüde yatırım yapacağını belirtti.
     Öngörülebilirlik Önemli    Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi (GWEC) Genel Sekreteri Steve Sawyer, TÜREK'teki konuşmasında, enerji sektörü için artık çok hızlı ve düzeni bozucu büyük değişikliklerin yaşandığı bir dönemin yaşandığını belirtti. Bu yeni dönemde rüzgar ve güneşin egemen olacağını gördüklerini vurgulayan Sawyer, konuşmasında öngörülebilirliğin son derece önemli olduğunun altını çizdi.
   Çevreye Önem Vermemiz Gerek  TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Cihan Pektaş "Nasıl ki insanın bir kaldırma kapasitesi varsa çevrenin de bir kaldırma kapasitesi vardır. O nedenle çevreye çok önem vermemiz gerek. İklim değişikliği ile ilgili tüm protokollere imza atmış ve çevre konusunda çok önemli çalışmalar yapan bir ülkeyiz" dedi. 

    Albayrak, Türkiye'nin son yıllarda yaşadığı bütün küresel ve bölgesel sıkıntılara rağmen güçlü bir şekilde yoluna devam ettiğini vurgulayarak, "daha çok yerli ve daha çok yenilenebilir" prensibi doğrultusunda Türkiye'nin kendi kaynaklarını öncelediğini ve adımların da bu doğrultuda atıldığını kaydetti.
Enerjide daha rasyonel modellerle piyasanın karşısına çıkmak için Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) modelinin ortaya konulduğuna dikkati çeken Albayrak, enerji ve maden ithalat faturasının 55 milyar dolar olduğunu hatırlatarak, Türkiye'nin bulunduğu coğrafyada yenilenebilir kaynaklar alanında önemli bir konumu bulunduğunu söyledi.
     Albayrak, sözlerini şöyle sürdürdü: " Rüzgarda geçtiğimiz yıl kurulumda Avrupa'da üçüncü, dünyada yedinci olduk. YEKA ihalesine dünyadaki en büyük 10 enerji şirketinden 8'inin girdiğini hatırlatarak, bunun Türkiye piyasasının öngörülebilirliği açısından potansiyelini ortaya koydu.”
Gelecek yıl sürpriz bazı adımlarla rüzgarda YEKA'ların devam edeceğini açıklayan Albayrak, "Güneşte dünyanın en büyük ihalesini yaptık, önemli adımlar attık. Rüzgarda da güneşte de seneye farklı sürpriz adımlarla devam edeceğiz. Hiçbir şekilde geri adım atmayacağız" diye konuştu.
Albayrak, rüzgarda bekleyen kapasitelerle ilgili olarak kasım-aralık gibi adım atılacağını belirterek, " Güneş ve rüzgar enerjisinde yeni modeller üzerinde çalışıyoruz. Teknoloji transferi ve yerli üretim anlamında da önemli adımlar atılmaya devam edilecek. Geçtiğimiz 15 yıldan çok farklı bir planlamayla 10-20-30 yılı planlıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.
     EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz ise konuşmasında ‘Rüzgar eken yel biçer’ atasözüne atıfta bulunarak, rüzgar ekenin kazanç biçtiği bir ülke haline geldiğimizi söyledi. YEKA yarışmalarıyla 18 proje sonuçlandırıldığını hatırlatan Yılmaz, “Hiç tereddüt etmeden söylemeliyim ki teşvikler amacına ulaşmıştır. Yarışmalar sonucunda eksi fiyat teklifleri de piyasaya güvenin göstergesi olarak okunmalıdır. Bugün rüzgar enerjisi kapasitemiz186 ayrı tesis ile 6300 mw düzeyine ulaşmış durumda.” dedi.
    Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği WindEurope CEO’su Giles Dickson ise yaptığı açılış konuşmasında, rüzgar ihalelerindeki negatif fiyat tekliflerinin bir yönüyle başarı olduğunu ancak rekabet ve tedarik zinciri gelişimi açısından dikkatle değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.
    Ayrıca basit izin ve ruhsat sisteminin olmasının önemine vurgu yapan Dickson, proje geliştiriciler için tek elden bu işlerin yapılmasının çok önemli olduğunu ve yatırımcının önünü görebildiği ölçüde yatırım yapacağını belirtti. Türkiye’deki gelişmeleri de ilgiyle izlediklerini sözlerine ekledi.
    Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi (GWEC) Genel Sekreteri Steve Sawyer ise yaptığı konuşmada, enerji sektörü için artık çok hızlı ve düzeni bozucu büyük değişikliklerin yaşandığı bir dönemi yaşadığımızı ifade ederek, bu yeni dönemde rüzgar ve güneşin egemen olacağını gördüklerini söyledi.
    TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Cihan Pektaş da yaptığı konuşmada, çevreye dikkat çekerek, “Nasıl ki insanın bir kaldırma kapasitesi varsa çevrenin de bir kaldırma kapasitesi vardır. O nedenle çevreye çok önem vermemiz gerek. İklim değişikliği ile ilgili tüm protokollere imza atmış ve çevre konusunda çok önemli çalışmalar yapan bir ülkeyiz.” dedi.
     RÜZGARDA SÜRPRİZİ BOL BİR YIL GELİYOR
    YEKA’ları heyecanla bekliyoruz
Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, Türkiye'de rüzgar enerjisinin özellikle son beş yılda çok hızlı bir gelişim gösterdiğini belirterek, bundan sonra da sektörün önünün açık olduğunu kaydetti. Sadece rüzgar yatırımları değil aynı zamanda rüzgar endüstrisinin de geliştiğine dikkat çeken Ataseven, sektörün beklediği geriye kalan ihalelerin yapılmasını ve ikinci YEKA hazırlıklarını heyecanla beklediklerini söyledi.
 Piyasaları şaşırtmaya devam edeceğiz  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, kongrede yaptığı konuşmada Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizmasının (YEKDEM) 2020 yılında sona ereceğini belirterek, "İlk ağızdan söylüyorum, 'hayır' devam etmeyeceğiz. O günün koşullarında ciddi katkı yaptı ancak miadını doldurdu. Tüm paydaşları tatmin eden bir model ortaya koymadığınız sürece bu model sürdürülebilir değildir. Yatırımcıyı, tüketiciyi, endüstriyi, kamuyu, hepsini eşit anlamda tatmin etmeli ki sürdürülebilir olsun. Yoksa bir süre sonra bir başkası gelir bu modeli durdurur" diye konuştu.
    YEKA modelinin uygulanmaya devam edeceğini kaydeden Bakan Albayrak şöyle dedi: "2018'de sürpriz bazı adımlarla, rüzgarda özellikle, YEKA'lar devam edecek. Güneşte dünyanın en büyük ihalesini yaptık, hakikaten çok başarılıydı. Rüzgarda da güneşte de aynı şekilde seneye farklı sürpriz adımlarla devam edecek. Bundan hiçbir şekilde geri adım atmayacağız. Gelişme anlamında piyasaları şaşırtmaya devam edeceğiz."
     Türkiye'nin enerji sektöründe iç piyasada maksimum rekabeti sağlamak zorunda olduğunu vurgulayan Bakan Albayrak: "Bu şartlar ne kadar rekabetçi ve başarılı bir şekilde tesis edilirse o kadar büyük firmalar, dünyada rekabet eden köşe başı kurumlar ortaya çıkarırsınız. Türkiye bu alanda, rüzgar enerjisi noktasında çok ciddi bir başarı hikayesi, kapasitelerin devreye alınması anlamında özellikle önemli adımlar atmaya devam edecek. Daha şeffaf, daha rekabetçi daha liberal bir piyasa, kazan-kazan-kazan resminin ortaya çıktığı güzel bir resim ortaya koyacağız." Dedi.
      Yeni RES yarışmaları yılbaşından önce    Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz da TÜREK'teki konuşmasında, geçtiğimiz bahar aylarının sonunda gerçekleştirilen 710 MW'lik kapasite için gerçekleştirilen rüzgar lisans yarışı ihalelerinde 18 projenin lisanslandırıldığını hatırlattı. Yılmaz, kalan 31 bölge için de yılbaşından önce ihalelerin tamamlanacağını söyledi. Bu açıklama, 2300 MVV'ye yakın kapasite için yeni rüzgar lisans yarışmalarının bu yıl içinde tamamlanacağı anlamına geliyor.
      Yabancı Yatırımcılar Eksi Fiyata Temkinli Yaklaşıyor
      Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği WindEurope CEO'su Giles
Dickson, rüzgar ihalelerindeki negatif fiyat tekliflerinin bir yönüyle başarı olduğunu ancak rekabet ve tedarik zinciri gelişimi açısından dikkatle değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca basit izin ve ruhsat sisteminin olmasının gerekliliğini dile getiren Dickson, proje geliştiriciler için tek elden bu işlerin yapılmasının çok önemli olduğunu ve yatırımcının önünü görebildiği ölçüde yatırım yapacağını belirtti.
     Öngörülebilirlik Önemli   Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi (GWEC) Genel Sekreteri Steve Sawyer, TÜREK'teki konuşmasında, enerji sektörü için artık çok hızlı ve düzeni bozucu büyük değişikliklerin yaşandığı bir dönemin yaşandığını belirtti. Bu yeni dönemde rüzgar ve güneşin egemen olacağını gördüklerini vurgulayan Sawyer, konuşmasında öngörülebilirliğin son derece önemli olduğunun altını çizdi.
      Çevreye Önem Vermemiz Gerek   TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Cihan Pektaş "Nasıl ki insanın bir kaldırma kapasitesi varsa çevrenin de bir kaldırma kapasitesi vardır. O nedenle çevreye çok önem vermemiz gerek. İklim değişikliği ile ilgili tüm protokollere imza atmış ve çevre konusunda çok önemli çalışmalar yapan bir ülkeyiz" dedi. 


​