Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 8 yıllık bir çalışmanın ardından güneş enerjisiyle çalışan bir sulama makinesi üretti.
    Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türk Patent Enstitüsü'nün de onayladığı bir projeyle dünyada bir ilke daha imza attı. Mobil Güneş Pili Sulama Makinası adı verilen bu yeni makineyle, 14 saat kesintisiz çalışabiliyor ve günde yaklaşık 150 dönüm arazi sulayabiliyor. 
 Türk Patent Enstitüsü (TPE) tarafından onaylanan “Mobil Güneş Pili Sulama Makinesi” üreticiye sulamada büyük kolaylıklar sağlamasının yanı sıra dünyada da bir ilk oldu. 
    TÜBİTAK DESTEĞİYLE ÜRETİLDİ
    “Mobil Güneş Pili Sulama Makinesi”, Bakanlık Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü, Şanlıurfa GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü (GAPTAEM) tarafından yürütülen TÜBİTAK-1001 110O541 nolu projesi kapsamında üretildi. Sulama makinesini dünyada bir ilk yapan özellikleri arasında ise güneşi, hidrolik güç kullanarak otomatik takip edebilmesi, mobil kullanıma olanak vermesi ve panel temizleme ünitesinin bulunması yer alıyor. 
     14 SAAT KESİNTİSİZ ÇALIŞABİLİYOR
    Güneş enerjisiyle tarımda sulama imkanı sunan mobil pil, sulamada enerji giderlerini azaltırken, sulamaya dönük olarak diğer enerji kaynaklarına bağlı aksaklıkları da önleyerek elektrik kesintileri, arıza masrafları, yeni kurulum maliyetleri gibi giderleri de ortadan kaldıracak. Sistem sulamaların yoğun yapıldığı yaz aylarında güneş enerjisiyle yaklaşık 14 saate kadar kesintisiz çalışabilecek. Ayrıca sisteme gece sulaması için akü ilavesi yapılabilecek. 
    GÜNDE 150 DÖNÜM ARAZİ SULANABİLİYOR
    Yeni sistem, üreticiye teknik ve ekonomik yönden önemli avantajlar da sağlayacak. Mobil Güneş Pili Sulama Makinesi, en fazla 170 metreden su çıkarırken, bitkinin su ihtiyacına göre değişmekle birlikte günlük 50-150 dönüm alanı sulayabilecek. Sistem, kuru tarım yapılan ve elektrik şebekesinin olmadığı yerlerde, kapalı sulama sistemlerine entegre edilerek kırsal alanda enerji transferi ve sulama ihtiyacı rahatlıkla karşılanabilecek.