Başbakan Binali Yıldırım, Mart ayında yapılan güneş YEKA ihalesini kazanan Kalyon ve Güney koreli Hanwha'nın kuracağı güneş paneli fabrikası ve arge merkezi için 500 milyon dolar yatırım yapacağını açıklarken, Güney Koreli şirketlerin Türkiye'deki büyük ölçekli projelerde daha çok yer almak istediklerini söyledi.
Kalyon ve Hanwha, Konya Karapınar’da kurulacak 1,000 megawatt gücünde güneş enerjisi santrali, santralde kullanılacak güneş panellerini üretecek fabrika ve arge merkezini içeren ihaleyi Mart ayında kazanmıştı.
    ​ ​​ ​ Kurulacak fabrika ve arge merkezi için 500 milyon dolar yatırım yapılacağını ifade eden Başbakan Binali Yıldırım düzenlenen temel atma töreninde bu ay içinde yaptı​ ğı Güney Kore gezisine atıfta bulunarak, “(Orada) gördük ki, küresel Güney Kore firmaları Türkiye’de büyük projelerde daha çok yer almak istiyorlar” dedi.

Başbakan Yıldırım, bugün temeli atılacak YEKA-Fotovoltaik Güneş Modülü Fabrikası ve Ar-Ge Merkezi'nin bu konuda örnek bir girişim olduğuna işaret ederek, küresel anlamda Türk firmalarıyla diğer Koreli ortakların birlikte nasıl başarılı projeleri gerçekleştireceğini de gösteren en güzel örneklerden birisi olduğunu söyledi.
     Geçen günlerde Kore'ye resmi bir ziyarette bulunduğuna ve çok verimli görüşmeler gerçekleştirdiklerine değinen Yıldırım, "Gördük ki küresel büyük Kore firmaları, Türkiye'nin geleceğine güveniyor, inanıyor ve Türkiye'deki büyük projelerde daha fazla yer almak istiyorlar. Aslında son birkaç yıla baktığımızda bu alanda ciddi işbirliklerinin yapıldığını da görüyoruz." ifadesini kullandı.
     Yıldırım, Türkiye'de Türk ve yabancı şirketlerin ortaklaşa yürüttüğü projelere işaret ederek yap-işlet-devret yönteminin önemini vurguladı.
Yıldırım Türkiye’de kurulu enerji üretim kapasitesinin yüzde 32’sinin yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlandığını ifade ederken orta-kısa vadede bu oranın yüzde 45’e kadar çıkabileceğini belirtti.
     Yıldırım’ın verdiği bilgiye göre fabrikanın 12 ay sonra tamamlanması, arge merkeziyle birlikte 1,000 istihdam yaratması öngörülüyor.
     
Başkent Organize Sanayi Bölgesi'nde YEKA-Fotovoltaik Güneş Modülü Fabrikası ve Ar-Ge Merkezi Temel Atma Töreninde konuşan Enerji Bakanı Berat Albayrak, "Çok yakın bir zamanda Türkiye bu alanda da söz sahibi ülkelerden biri olacaktır. Yapay zeka, dijital dönüşümün konuşulduğu bir yüzyılda kendi teknolojimizi geliştirmek zorundayız" dedi.
     "YENİLENEBİLİR ENERJİ ALANINDA SÖZ SAHİBİ OLACAĞIZ"
     Albayrak şunları söyledi: "Çevremizde yaşanan tüm gelişmeleri göze alınca gördük ki enerji demek yalnızca enerji demek değildir. Enerji demek, diplomasi demek, ekonomi demek, yatırım demektir. Her yıl 55 milyar dolardan fazla bir rakamı dışarıya enerji için kaynak ayıran bir ülkeyiz. Ayağımızdaki bağımlılık prangasını söküp atmayı temel prensip olarak ortaya koyduk. Cari açığımızı düşüreceğiz, kaynaklarımızı farklı alanlara kaydırabileceğiz. Politikamızı arz güvenliği yerlileştirme ve öngörülebilir piyasadan oluşan üç önemli sac ayağına inşa ettik. Yenilenebilir enerjiyi YEKA stratejimiz çok önemli bir yere oturuyor. Ülkemizin potansiyelinin farkındayız. Çok yakın bir zamanda Türkiye bu alanda da söz sahibi ülkelerden biri olacaktır. Yapay zeka, dijital dönüşümün konuşulduğu bir yüzyılda kendi teknolojimizi geliştirmek zorundayız. Bu yatırım binin üzerinde istihdam sağlayacak ve yan sektörlerde de yeni iş alanlarının oluşmasına fırsat sağlayacaktır.