“Geleceği Okumak” sloganı altında kurumsallaştırdığı vizyonu ile yarınlara dokunan Form Kolejleri’nin bu yıl hayata geçirmeyi planladığı ve tüm okulu aynı amaç etrafında birleştirecek önemli bir projesi var: “Karbon Ayak İzimizi Küçültüyoruz…” Proje çerçevesinde anaokulundan liseye kadar tüm öğrenciler çeşitli projeler ile karbon ayak izini küçültmenin yollarını arayacak, çözümler üretecek. Tüm okul çalışanları ve velilerin de dahil olacağı projede hedef, her yıl kapsamı genişleterek okul sınırlarını aşmak olacak. 
      Form Kolejleri  Karbon Ayak İzi konusunda farkındalık hareketi başlatıyor
 Türkiye doğal kaynakların kendi yenilenebilme hızından daha fazla tükettiği için ekolojik olarak borçlu ülkeler arasında. Kısacası dünyadaki herkes ortalama bir Türkiye vatandaşı kadar tüketim yapsaydı 1,5 gezegene ihtiyacımız olacaktı!  Bu nedenle önce birey olarak, sonra aile ve eğitim kurumu olarak gezegenin geleceği için harekete geçen Form Kolejleri, 2020’ye kadar tüm kampüslerinde Karbon Ayak İzini yarıya indirmeyi hedefliyor.
 Dünyanın ekolojik dengesini sağlamada karbon ayak izi kavramı önemli bir terim. Birim karbondioksit cinsinden ölçülen, üretilen sera gazı miktarı açısından insan faaliyetlerinin çevreye verdiği zararın ölçüsü olarak da tanımlanan karbon ayak izi iki ana unsur ile oluşuyor. Bunlardan ilki, enerji tüketimi ve ulaşım -sözgelimi araba ve uçak- dahil olmak üzere fosil yakıtlarının yanmasından ortaya çıkan doğrudan CO2 emisyonlarının ölçüsü olan birincil ayak izi. Bir diğeri ise, kullandığımız ürünlerin tüm yaşam döngüsünden bu ürünlerin imalatı ve en sonunda bozulmalarıyla ilgili olan dolaylı CO2 emisyonlarının ölçüsü ikincil ayak izi. Tabii bu ayak izini azaltmak için her bireyin yapabileceği şeyler var!
 Türkiye’nin 1,5 gezegene ihtiyacı!
 2012 yılında yayınlanan Türkiye’nin Ekolojik Ayakizi Raporu’nda, Türk insanının çevre bilinciyle ilgili en dikkat çekici bilgi şöyle: “2007 yılında Türkiye’de kişi başına düşen tüketimin Ekolojik Ayak İzi 2,7 kha ile kişi başına küresel biyolojik kapasitenin yüzde 50 üzerindeydi. Bir başka ifadeyle dünyadaki herkes ortalama bir Türkiye vatandaşı kadar tüketim yapsaydı 1,5 gezegene ihtiyacımız olacaktı.”
 Türkiye doğal kaynakların kendi yenilenebilme hızından daha fazla tükettiği için ekolojik olarak borçlu ülkeler arasında yer alıyor. Bu nedenle önce birey olarak, sonra aile ve eğitim kurumu olarak gezegenimizin geleceği için harekete geçmek zorundayız! Bunun kolay olmayacağını ve tüm okullarda tek yöntemin çözüm olarak uygulanamayacağını biliyoruz. Tabii bölgesel farklılıklar ve yerel yönetimlerin de desteğiyle farkındalık oluşturabiliriz. Form Kolejleri olarak okullarımızdaki iyi uygulamaları, öncelikle bölge devlet okullarında sonrasında özel okullarda uygulama fırsatı bulmak için işbirlikleri geliştirmeyi umut ediyoruz.
 Form Kolejleri, sürdürülebilir bir gelecek için neler yapacak?
 
Form Kolejleri olarak kurucularımız ve okul yöneticilerimizin de verdiği destek ve kararlı bir eylem ile okullarımızdaki karbon ayak izini 2020’ye kadar yarıya indirmeyi hedefliyoruz. Öncelikli hedefimiz, kampüslerimizin yer aldığı iller olan İstanbul, İzmir ve Kocaeli (Gebze) bölgelerinden bu konuya dikkat çekerek tüm eğitim kurumları arasında bir farkındalık oluşturmak. Temel olarak, okullarımızdaki karbon ayak izi azaltma faaliyetinin temel işlerini tamamlayan ve geliştiren projelere odaklanmak gerektiğine inanıyoruz. Bunun için birkaç ilerleme noktamız olacak. Bunlar şöyle:
 Öğrencileri dahil ediyoruz
 
Sürdürülebilirlik müfredat üzerindedir, bu nedenle öğrencileri okul çevresinde pratik projelere dahil etmek için planlamalar yapıyoruz. Bununla ilgili “Karbon Dedektifleri” proje yarışması düzenleyecek ve bu kapsamda öğrencilerimize enerji sayaçlarını okumayı, enerji tüketimini izlemeyi, rapor etmeyi ve bu tüketimi azaltmak için çözüm önerileriyle proje geliştirmeyi öğretiyoruz.
 Satın almanın gücünü kullanıyoruz
 Öğrencilerimizin satın alma davranışları ile ilgili farkındalık oluşturuyoruz. Enerji tasarruflu elektronik aletler, Türkiye’de üretilen kıyafetler, beslenme alışkanlıkları, geri dönüşümlü ürünler tüketilmesine yönelik bilinçlendirme çalışmaları yapıyoruz.
 Okul binalarımız için yeşil çözümler üretiyoruz
 Yağmur sularının, depolanması, enerji tasarruflu ampuller, su tüketiminin azaltılması, tüm eğitim alanlarının doğal aydınlatılmasına yönelik alınan mimari önlemler, bina yapımında kullanılan yapı malzemelerinin kalitesi ve tüm bu süreçlerin sertifikalandırılması temel hedeflerimiz arasında bulunuyor.
Okul Gezileri
 Seyahatlerde; tren tercih etmek, okul bölgelerinde bisiklet kiralama alanları oluşturmak, kiralık araçlarda hibrit araca yönelmek gibi yöntemler kullanacağız.
 www.formkolejleri.com
 
    KUTU
    Karbon Ayak İzinizi Azaltmak İçin İpuçları
  1. Tatiller
   Uçakla gitmeyin.
   2.Elektrik
   Yenilenebilir enerji kullanın.
   3.Doğal Gaz
   Isınma için güneş enerjisi kullanın; bu yolla doğalgaz faturanızı yılda yüzde 70 oranında azaltabilirsiniz.
   4.Seyahat
   Mümkün olduğunca toplu taşıma araçlarını kullanın. Yerel otobüs hizmetlerinizi öğrenin ve kullanın.
   5.Araba
   Paylaşma Yolculuk ayak izinizi azaltmak için işe giderken arabanızı paylaşabilirsiniz.
   İkincil Ayak İzinizi Azaltmak İçin İpuçları
   Bir şeyler satın aldığınız zaman, bu ürünlerin nerelerde üretildiğini ve üretimde hangi maddelerin kullanıldığını göz önüne alın. İmalat ya da nakliyesinde yüksek emisyona sahip olan ürünlerden mümkün olduğunca kaçının. Örneğin;
   1.  Şişe Suyu
   Çoğu Avrupa ve Kuzey Amerika ülkesinde musluk suyunu kullanma konusunda herhangi bir sakınma olmamasına rağmen insanlar şişe suyu alma konusunda ısrar etmektedir. Eğer şişe üzerinde volkanik kaynaklardan geldiği konusunda bir ibare varsa, uzak bir yerden ithal edildiğinden emin olabilirsiniz. Suyun nakliyesinin Karbon Ayak İzini hayal edin! Bir de buna şişeleme ve/veya geri dönüşümden kaynaklanan emisyonları ekleyin.
    2. Uzak mesafelerden gelen yiyecek ve içecekler
   
Süpermarkete gittiğiniz zaman satın aldığınız yiyeceklerin hangi ülkeden geldiğini anlamak için etiketine bakın. İngiltere’de sonbaharda Yeni Zelanda elması almaya gerek yoktur, ama insanlar buna pek dikkat etmezler. Dünyanın öteki ucundan gelen bir şişe şarabı satın alırken iki kez düşünün; çok daha fazla, ama çok daha az yol kat etmiş yerel şaraplar bulabilirsiniz. Yapacağınız en iyi şey, kendi meyve ve sebzelerinizi kendi bahçenizde yetiştirmek olacaktır. Bir elma ağacı diktiğinizde hem bir sürü meyveye sahip olursunuz hem de bu ağaç atmosferdeki karbon miktarının azaltılmasına katkıda bulunur.
 3. Et tüketimi
Et tüketimini, özellikle kırmızı et tüketimini azaltın.
4. Uzak ülkelerden gelen elbiseler
Satın almadan önce elbiselerin etiketlerini kontrol edin. Eğer 1000 milden daha uzak bir ülkeden gelmişse başka elbise aramaya devam edin!
 5.Fazla ambalajlanmış ürünler
Gereksiz ambalaja sahip ürün ve hizmetlerden uzak durun. Daha fazla söze gerek var mı?
www.formkolejleri.com      www.eduprofill.com